המדריך המלא לבחירת מייקאפ

נוזלי, מוצק, עם כיסוי מלא או חלקי בלבד- איך תתאימו את סוג המייקאפ?

המדריך המקצועי המלא שיעשה לכם סדר:
פנים יפות מתחילות תמיד בעור פנים  בעל מראה מושלם. בחירה בגוון המייקאפ האידאלי  יכולה לגרום לכל מאופרת להיראות כאילו לא התאפרה בעזרת מייקאפ בכלל, ויחד עם זאת היא עדיין בעלת עור נפלא. הסיבה בגללה אנו מורחים מייקאפ על מאופרות היא להשוות לפנים שלהן מראה ומרקם אחידים.  כשהמייקאפ מונח נכון, התוצאה הינה עור אשר נראה חלק והכי חשוב- הוא נראה טוב יותר ממה שהיה נראה בלי מייקאפ.

קיים שוני מהותי בין המייקאפ בו נבחר לשימוש לטובת איפור לאירוע, להבדיל ממייקאפ בו נבחר לשימוש לטובת איפור לקראת צילום סטילס, צילום וידאו, צילום בטכנולוגיית HD, ולהבדיל מייקאפ עליו נמליץ ללקוחותינו לשימוש יומיומי.ברמה המקצועית קיימות נורמות של בחירה המבוססות על ניסיון וידע אולם ברמת הבחירה האישית – כל המאופרים שלנו מביאים את ההעדפות האישיות שלהם אל שולחן האיפור שלנו וטוב שכך.

פעם היה נהוג לחשוב כי המייקאפ הנוזלי התאפיין במרקם קליל, נראה מצויין על כל סוגי העור וכל הגילאים, לא מדגיש קמטים וקמטוטים  אך אף פעם כמעט לא מעניק כיסוי מספיק. לעומתו המייקאפ המוצק התאפיין ברמת כיסוי מושלמת אך יחד עם זאת מבליט מאד קמטים וקמטוטים וסיפק לעור הפנים מרקם כבד מאד, לעיתים כבד מדי. לשמחתי שוק האיפור התפתח מאז והיום קיימים מייקאפים נוזליים המעניקים כיסוי בדרגה מלאה ואינם מדגישים קמטוטים ולעומתם מייקאפם מוצקים המעניקים לעור חוויית כיסוי מלאה מכלי להכביד עליו במרקם כבד מדי. הנה כמה מהם:

לחות עם גוון
זהו מוצר אשר בשפה המקצועית נקרא גם TINTED MOISTURIZER בגרסתו הקלילה או TINTED BALM בגרסתו העשירה יותר. הכוונה היא למוצרי לחות, לרוב במרקם תחליבי, אשר שולב בהם מעט פיגמנט, לרוב כזה המבוסס על תת-גוון צהוב. המוצרים הללו ניחנו בשקיפות ויזואלית ובמרקם קליל מאד, מה שהופך אותם מתאימים לכל גווני העור כמעט. הם יכולים להחליף את תפקיד הפריימר, או להוות מוצר מושלם לנשים בעלות עור פנים כמעט מושלם אשר אינן צריכות כמעט כיסוי. אני משתמשת במוצר הזה לרוב על דוגמניות (במידה ועור הפנים שלהן אכן עונה לדרישות הללו), או בנות צעירות מאד שמתאפרות לקראת אירוע (כמו איפורי בת- מצווה) ולחליפין- זהו מוצר פנטסטי לאיפורי עור בוגר ומקומט מאד לקראת אירוע (סבתות). ברמת הפונקציונאליות חשוב לזכור כי במוצר הזה יש לרוב הכל:גם לחות, גם איפור וגם (בד"כ) מסנן קרינה, כך שהוא מתאים מאד לנשים אשר מחפשות לקבל כמה תועלות במוצר אחד.

מייקאפ קליל/שקוף
את המוצר הזה תפגשו בשמו המקצועי SHEER FOUNDATION. זוהי הגרסה הקלילה ביותר של המייקאפים המעניקה איחוד קליל של גווני העור ומתאימה כמעט לכל סוגי העור, במידה ואין יותר מדי מה להסתיר. המוצר נראה כמו מייקאפ נוזלי רגיל אך מתאפיין ברמת כיסוי קלילה ביותר.

מייקאפ נוזלי
את המוצר הזה תפגשו בשמו המקצועי LIQUID FOUNDATION והוא מגיע לרוב באריזת בקבוק רשמות כיסוי שונות , החל מכמעט שקוף (SHEER) ועד לכיסוי מלא (FULL COVERAGE) ניתן להשיגו בגרסאות רגילות או נטולון שומן (OIL FREE)

מייקאפ במרקם קרמי
להבדיל מהמייקאפ הנוזלי, מדובר בגרסה סמיכה יותר הנקראת גם CREAM FOUNDATION. המוצר הזה מגיע לרוב בצנצנות או בשפופרות והנוסחה שלו מכילה בדרך כלל פיגמנטים במרקם צפוף יותר בהשוואה למייקאפ הנוזלי. רבים מהמייקאפים המכילים גם תועלות טיפוחיות לעור בוגר ומתאפיינים גם באפקט פוקוס רך 0ראו בהמשך) מגיעים במרקם קרמי ובצנצנות יוקרתיות.

מייקאפים בעלי אפקט "פוקוס רך"

לרוב מדובר במייקפאים נוזליים בדרגות כיסוי שונות המותאמים לגילאים הבוגרים יותר, לאיפורי אירועים של האמהות והסבתות. הם נקראים גם "מייקאפים בעלי אפקט מתיחה" תודות לקולטני אור הנמצאים בתוכם ומחזירים את האור שבחדר (בין אם זה אור טבעי או מלאכותי) כך שהקמטים והקמטוטים בפנים נראית "רכים" יותר ובולטים הרבה פחות.

מייקאפים בעלי אפקט התקבעות מהיר
אלו נקראים גם "מייקאפים עמידים" משום שבפורמולה שלהם משולבים פולימרים נדיפים אשר בעת ההתנדפות שלהם יוצרים התקבעות חזקה של הפיגמנט בו הם שולבו ולפיכך, כל מריחת המייקאפ הופכת לעמידה במיוחד. אלו מייקאפים אידיאליים לעבודה לקראת איפור לאירועים או לקראת עבודה בתנאי מזג אוויר קשים במיוחד הדורשים עמידות חריגה של האיפור. (צילומים על חוף הים, בטבע וכו').

מייקאפ במרקם מוס
זהו מייקאפ נוזלי אשר עבר תהליך של הקצפה ומכן שמו המקצועי WHIPPED FOUNDATION. ההקצפה עצמה יצרה מרקם עבה יותר למוצר ולפיכך הוא מסוגל לכסות קצת יותר בהשוואה לגרסה הנוזלית.

מייקאפ מוצק
את המייקאפ הזה ניתן למצוא בצורת סטיק הנקראת STICK FOUNDATION או באריזה דחוסה הנקראת CAKE FOUNDATION.זהו המייקאפ הפופולארי ביותר בתעשיית הצילומים- סטילס ווידאו. מדובר במוצר המכיל נוסחה בעלת צפיפות פיגמנטים רבה, המסוגל לכסות באופן מלא ברמה נקודתית או נרחבת .הוא מאפשר בניה של רמת הכיסוי הרצוי מרמה בינונית ועד לכיסוי מלא.

מייקאפ מינראלי אבקתי

זהו מייקאפ במרקם פודרתי אשר הופך לקרמי תוך ריאקציה עם שכבת השומן הנמצאת על עורנו. זו בדיוק הסיבה לכך שאני מעדיפה להשתמש בו על מאופרים בעלי עור שמן  או מעורב, בגילאים צעירים. לעומת זאת כשהעור נעשה בוגר יותר, המייקאפ הזה נוטה להדגיש קמטים וקמטוטים ואינו מתקבל בצורה מחמיאה על העור.

מייקאפ דו שימושי – רטוב/יבש

זהו מייקאפ אשר נקרא ומתנהג לכאורה כמו פודרה דחוסה. אך שימו לב לשמו המקצועי WET TO DRY FOUNDATION. ואכן, בעבודה עם ספוגית רטובה, אנו מקבלים מרקם וכיסוי קלילים יותר של המוצר על עור הפנים. לעומת זאת בעבודה עם ספוגית יבשה, אנו מקבלים כיסוי אבקתי על הפנים אשר מעניק כיסוי גבוה יותר ולאחר כמה דקות מתמזג עם הפרשות השומן של העור שלנו ונראה אחיד.

דברים שכדאי לדעת:
בעלי עור שמן עלולים לגרום למייקאפ להיראות כהה יותר עליהם לאחר שהוא מתקבע. משהו בריאקציה בין השומן על העור ובין רכיבי המייקאפ גורם לכך ועליכם להיות ערנים לעניין. פעמים רבות אני בוחרת גוון בהיר יותר (בחצי טון עד טון) למאופרים שלי ולאחר המריחה וההתקבעות (עניין של כמה דקות) מתקבל הצבע האידיאלי.

קיימים גם מייקאפים אשר משנים את הגוון שלהם לאחר ההתקבעות. לרוב הם מתכהים בטון-חצי טון. עם הזמן תכירו את הציוד שלכם ואת ה"התנהגות" של כל מייקאפ, ופשוט תבחרו גוון בהיר יותר, כל פעם שדבר כזה עלול לקרות.

כשמשתמשים במייקאפים בעלי כושר כיסוי גבוה, ניתן בהחלט להשתמש באמצעותם גם כקונסילרים לכל דבר אם המייקאפ מעניק כיסוי מספיק, אין צורך להיצמד לפרוטוקול האיפור "רק כי לימדו אתכם למרוח גם קונסילר" אלא פשוט "לזרום" עם הביצועים של המוצר ולמקסם אותם ככל הניתן.

יש חשיבות רבה למסנן קרינה בתוך המייקאפ אך החשיבות הינה בעיקר למי שמורחת אות ביומיום. כשמאפרים לקראת צילום או אירוע, אין כמעט חשיבות לעובדת קיומו של מסנן קרינה בתוך המייקאפ ,יתרה מכך- הימנעו מלמרוח מייקאפ המכיל מסנן קרינה באזור העיניים או מעל העפעף, משום שחדירת החומרים מסנני הקרינה אל אזור העיניים עלולה לגרום לדמעות.

אותו כנ"ל לגבי מייקאפ עשיר בלחות  ומייקאפ נטול שומן- בשימוש יומיומי, חשוב מאד שאישה תתאים לעצמה את סוג המייקאפ ותכולתו אולם באיפור חד פעמי לאירוע או לקראת צילום אין לעניין כמעט חשיבות